טיולים מאורגנים לסרי לנקה

טיולים מאורגנים לסרי לנקה בכרמל תיירות

הצג רשימת יעדים לבחירה

מידע על סרי לנקה

  • מדינה סרי לנקה
  • מטבע רופי סרי לנקי
  • שפה סינהלית, טמילית, אנגלית
  • קידומת חיוג למדינה 94
  • הפרש שעות זמן ישראל פלוס 3.5 שעות
  • שדה תעופה קולומבו
  • שגרירות שגרירות ישראל להודו וסרי לנקה
  • אשרת כניסה ויזה לסרי לנקה

10 דברים שחשוב לדעת על סרי לנקה

סרי לנקה הסעירה את דמיונם של הרפתקנים ומגלי ארצות במשך מאות שנים. מרקו פולו תיאר את האי כאחד מהיפים בעולם, וגלים של סוחרים הודים, ערבים ואירופאים הגיעו לחופי סרי לנקה בעקבות הסיפורים והאגדות על יהלומים נדירים ושדות תבלינים צבעוניים. עם יותר מ – 2,000 שנים של היסטוריה, המדינה הקטנה יחסית צופנת שלל הפתעות נפלאות לכל המבקרים בה. 
 
יחסית לממדים הצנועים של סרי לנקה, יש באי שפע עשיר של מקומות יפים, וגם של בעלי חיים ייחודיים: מפילים מרשימים ועד לציפורים נדירות. סרי לנקה מתגאה בהיסטוריה שופעת, שהותירה חותם באמצעות מקדשים מוזהבים, שפות וטעמים. המיקום של האי כנקודה אסטרטגית למסחר באוקיאנוס ההודי, משך אליו את הפורטוגזים, ההולנדים והבריטים ששלטו בו לסירוגין והותירו בו מורשת מפוארת. כיום, לאחר מלחמות אזרחים רבות, סרי לנקה חווה עידן של שלום, פיתוח ומבט לעתיד. הנה 10 דברים שחשוב לדעת על סרי לנקה:
 
בכל חודש מאי, העיר קולומבו בירת סרי לנקה מתקשטת בפנסים ויצירות אור לכבוד בודהה. הפסטיבל החגיגי נמשך כשבוע ומושך אליו תושבים מכל רחבי המדינה שמצטרפים לחגיגה. אחד המנהגים הפופולאריים הוא לחלק אורז, משקאות וממתקים בחינם.
 
המוזיאון הימי הלאומי בעיר גאלה (Galle) נפתח מחדש בשנת 2010 לאחר שנפגע קשות בצונמי ושוקם בעזרתה של ממשלת הולנד. במוזיאון מוצגים חפצים שנמצאו בספינות טרופות כמו מפות, חבלים, כלי חרס, ספלי בירה, חביות וגם תותחים.
 
שמונה אתרים בסרי לנקה הוכרזו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. אחד האתרים המפורסמים שבהם הוא מתחם העיר העתיקה פולונראוה (Polonnaruwa), שם שכנה ממלכה קדומה. אחד השליטים האחרונים היה המלך פרקרממבאו (Parakramabahu) שהקים ותכנן מערכות לניצול מי גשם והשקיה.
 
המבצר ההיסטורי השוכן בעיר הנמל גאלה (Galle Fort) הוקם בידי הפורטוגזים והורחב בתקופת השלטון ההולנדי. בין חומות המבצר יש כנסיות היסטוריות, מגדלים, מגדלור לבן יפהפה ומוזיאון ימי. בשנים האחרונות הפך האזור ל"שיקי" וכיום הוא מאכלס חנויות בוטיק, מעצבים ואמנים.
 
בסרי לנקה יש שני פארקים ימיים לאומיים המשמרים אלמוגים ואזור תת ימי מוגן. הפארק הימי הלאומי היקדאווה (Hikkaduwa National Park), משתרע על פני 4 קילומטר של חופים ויש בו עשרות מינים של אלמוגים, אצות, סרטנים וצבי ים בסכנת הכחדה.
 
המוזיאון הלאומי בקולומבו (National Museum) הוא המוזיאון הגדול ביותר בסרי לנקה ויש בו מוצגים מתקופת הממלכות העתיקות במדינה. במוזיאון שוכנת גם הספרייה הלאומית המחזיקה בעותקים נדירים של כתבי יד המתעדים את הספרות והתרבות בסרי לנקה.
 
השוק הצף בעיר קולומבו ממוקם בשכונת פטה (Pettah) והדוכנים ממוקמים על סירות קטנות. הרוכלים בשוק מציעים למכירה תוצרת חקלאית מקומית, שמנים ריחניים, תבלינים ועבודות מלאכת יד. בשוק אפשר – ורצוי – לטעום אוכל רחוב מקומי ולרכוש בדים איכותיים.
 
רוב תושבי סרי לנקה הם סינהאלים (Sinhalese), צאצאי מהגרים הודים מבנגל. מרבית הסינהאלים הם בודהיסטים ויש בסרי לנקה גם קהילה סינהאלית נוצרית גדולה. סקר שנערך בשנים האחרונות גילה כי 99 אחוז מהם רואים בדת חלק משמעותי מחייהם.
 
האוכל בסרי לנקה מושפע מהמעצמות ששלטו באזור כמו הפורטוגזים, ההולנדים והבריטים וגם הסוחרים הזרים וההודים שהגיעו למדינה. המרכיבים העיקריים הם אורז, קוקוס ותבלינים חזקים, המשקפים את ההיסטוריה של האי סרי לנקה כאזור לגידול ומסחר בתבלינים ותה.
 
סרי לנקה היא הממלכה הראשונה באסיה בה שלטה מלכה-אישה: המלכה אנולה. שלטונה של אנולה התקיים בשנים 42-47 לפני הספירה. מסופר עליה שבחרה לה להנאתה מאהבים רבים מן השומרים שבארמון. בסופו של דבר הודחה מהכתר ונרצחה.

 

7 אטרקציות מומלצות בסרי לנקה
 

הגיאוגרפים ויורדי הים שראו את סרי לנקה על המפה דימו את האי לדמעה הזולגת מהודו או לפנינה יוקרתית. המלכים הקדומים שייסדו את סרי לנקה הותירו בה חותם מרשים של מקדשים בודהיסטיים ואתרים ארכיאולוגיים עוצרי נשימה. ההשפעות ההודיות, הפורטוגזיות, ההולנדיות ותערובת הסוחרים שעברו באי יצרו שילוב מרתק של תרבות, פולקלור וטעמים מיוחדים אפופים בריחות תבלינים. סרי לנקה הוא מקום מלא קסם שבמשך שנים היה מעצמת תבלינים וכיום משמר תרבות מפוארת ושפע נדיר של מקומות יפים ושמורות טבע. הנה 7 אטרקציות מומלצות בסרי לנקה:
 
סיגירייה - סיגירייה (Sigiriya) נחשב כאחד המונומנטים ההיסטוריים החשובים ביותר של סרי לנקה ומשמעות שמו היא "סלע האריה". סביב הסלע העצום שהוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו יש גנים מעוצבים עם מזרקות מים עתיקות, קיר שעל פי האגדה היה כה מלוטש שהמלך השתמש בו כמראה, ציורי קיר יפהפיים המגיעים לגובה של 40 מטרים ועוד שרידים ארכיאולוגיים. מיקום: מרכז סרי לנקה.
 
מקדש המערות בדמבולה - מקדש המערות (Dambulla cave temple) המכונה גם "מקדש הזהב", הוא מתחם של מערות בודהיסטיות קדומות בהם יש פסלים רבים וציורי קיר. במתחם יש 5 מערות שכל אחת מהם משמרת דמויות שונות מההיסטוריה הבודהיסטית. הייחוד של האתר הוא ברמת השימור הגבוהה והתחושה של חזרה במנהרת הזמן אל תקופת ממלכת סרי לנקה הקדומה. מיקום: מצפון לעיר קאנדי (Kandy).
 
אנוראדאפורה - העיר אנוראדאפורה (Anuradhapura) משמרת אוסף נדיר של מוצגים ארכאולוגיים ואדריכליים ואף הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. העיר הוקמה על פי האגדה סביב שריד מעץ קדוש של בודהה, הייתה במשך שנים רבות עיר בירה משגשגת ויש בה מבנים היסטוריים רבים כמו מנזרים בודהיסטיים, בריכות עתיקות, מונומנטים אדריכליים וגם עץ פיקוס מקודש. מיקום: 200 ק"מ צפונית לקולומבו.
 
מקדש השן - בעיר קאנדי ממוקם מקדש השן (Temple of the Tooth) שנחשב כאחד מהאתרים הבודהיסטיים החשובים בעולם. במקום נערכים טקסי תפילה חגיגיים ויש בו אולם בו מוצגות המתנות שתרמו המאמינים למקדש. במקום גם מוזיאון לעולם הבודהיזם עם תערוכת פסלים ואובייקטים דתיים. הכניסה למקדש היא ללא נעליים ובלבוש המכסה את הכתפיים. מיקום: העיר קאנדי, מרכז סרי לנקה.
 
גאלה - עיר הנמל העתיקה גאלה (Galle) הייתה מוקד סחר עיקרי של תבלינים וסחורות ומשכה אליה יורדי ים מארצות ערב, פרס, הודו וסין. כיום אזור הנמל העתיק הפך למתחם טרנדי של חנויות ומעצבים. בעיר יש אוסף מדהים של מבנים יפהפיים שהוקמו בידי ההולנדים, מוזיאון ימי וקסם רומנטי של עיר נמל מלאה בסיפורים ואגדות. מיקום: דרום-מזרח סרי לנקה.
 
הפארק הלאומי יאלה - אחת משמורות הטבע המפורסמות בסרי לנקה היא הפארק הלאומי יאלה (Yala National Park). בפארק יש יערות מונסון, ביצות וחופים חוליים בהם חיים בעלי חיים כמו פילים אסיאתיים, נמרים ועופות מים. מתוך 215 מיני הציפורים שבו יש כאלו הייחודיים לסרי לנקה והוא נחשב לאחד מהפארקים עם אוכלוסיית הנמרים הגדולה באסיה. מיקום: דרום מזרח סרי לנקה.
 
הפארק הלאומי אי היונה - כקילומטר מחופי סרי לנקה ממוקם הפארק הלאומי אי היונה (Pigeon Island National Park) בו נמצאות כמה משוניות האלמוגים היפות באזור. סביב האי אפשר לצפות במינים רבים של דגים בהם כרישים והוא מושך אליו צבי ים. שמו של האי ניתן לו בגלל יונת הסלע המקננת על אדמתו. כיום האי מושך אליו חובבי טבע וצוללנים רבים. מיקום: מולי חופי העיירה נילוואלי (Nilaveli).