טיולים מאורגנים לגאורגיה בכרמל תיירות

טיולים מאורגנים לגאורגיה בכרמל תיירות

הצג רשימת יעדים לבחירה

מידע על גאורגיה

 • מדינה גאורגיה
 • מטבע לארי גאורגי
 • שפה גאורגית, אבחזית
 • קידומת חיוג למדינה 995
 • שגרירות ישראל שגרירות ישראל בגאורגיה
 • הפרש שעות זמן ישראל פלוס שעה
 • שדה תעופה טביליסי
 • אשרת כניסה דרכון ישראלי-פטור מאשרה

10 דברים שחשוב לדעת על גאורגיה

היסטוריה עתיקה, תרבות מיוחדת וטעמים נפלאים, כל אלו הופכים את הנסיעה לגאורגיה לחושנית ומלאה בחוויות. אבל הדבר הבולט ביותר שמאפיין את גיאורגיה הם הנופים המדהימים. המדינה שממוקמת בדרום הקווקז טובלת בירוק ומציעה נופי טבע בלתי נשכחים שחייבים להכיר. המיקום האסטרטגי על הצומת המרכזית בין אירופה לאסיה הביא אליה גם פולשים רבים ותרבויות מארצות רחוקות שהותירו בה חותם. מהיוונים שהקימו בה נמלים, דרך הפולשים המונגולים, השלטון הסובייטי ועד לקבלת העצמאות והפיכתה למדינה. גיאורגיה היא ארץ בה יש מקום לכולם, היא סובלנית, נעימה, מסבירת פנים ואוהבת להציג את אוצרותיה היפים. לפניכם 10 דברים שחשוב לדעת על גיאורגיה:
 
 1. כרתלוס (Kartlos) הוא לפי המסורת אבי האומה הגיאורגית. האגדה מספרת שהיה נינו של יפת בן נוח. באזור העתיק שכנו שתי ממלכות עיקריות: ממלכת קולכיס (Colchis) במערב שם התרחש המסע בעקבות "גיזת הזהב" מהמיתולוגיה היוונית, וממלכת כארתלי (Kartli) שבמזרח גיאורגיה.
   
 2. משקה הצ'צ'ה (Chacha) נחשב כמשקה הלאומי של גאורגיה ונקרא גם "וודקה גיאורגית". במקור המשקה המיוצר משאריות ענבים, היה נחלתם הבלעדית של חקלאים מקומיים אך עם התפתחות התיירות הפך לנפוץ. המסורת המקומית מייחסת למשקה תכונות ריפוי, במיוחד של כאבי בטן. בעיר באטומי ממוקמת מזרקה מיוחדת ממנה המשקה פורץ החוצה למשך עשר דקות בכל יום.
   
 3. בארוחה גיאורגית מסורתית נהוג למלא קרן (עז או אייל) ביין ולהגיש לאורחים, כאשר הגבר המקבל את הקרן חייב לרוקן אוו בלגימה אחת. הקרן שנקראת בשפה המקומית Kantsi"" מקושטת בעיטורים מיוחדים והיא חלק חשוב מהתרבות הקולינרית המקומית.
   
 4. חג הרתוולי (Rtveli) הוא חג חקלאי מסורתי של גיאורגיה בו מציינים את עונת הבציר וקטיף הענבים. החג המלווה באירועים רבים מתקיים בסוף ספטמבר במזרח המדינה ובאמצע אוקטובר גם במערב. קרובי המשפחה והשכנים מוזמנים לכרמים שם הם קוטפים את הענבים, מכינים יין ועורכים סעודות גדולות וחגיגיות.
   
 5. הגרסה הגיאורגית למשחק הרוגבי נקראת ללו (Lelo), ספורט עממי פופולארי שהיה מוקד לתחרויות בין הכפרים השונים. שתי הקבוצות היריבות היו מורכבות בדרך כלל מכל הגברים שבכפר, והמטרה הייתה לשאת כדור ברזל כבד אל השטח של הקבוצה השנייה.
   
 6. השירה היא חלק חשוב בתרבות הגיאורגית ובטקסים המסורתיים השירים מבוצעים על ידי מקהלות גדולות של זמרים, בדרך כלל גברים. שירי העם מדברים בדרך כלל על שלום, אהבה, ידידות ואמונה באל. כמו כן, יש שירים מיוחדים לכל אירוע משירי חתונה ועד לשירי ערש.
   
 7. במאה ה-19 התקיימה באזור טביליסי הצגת תיאטרון פופולארית שנדדה בין הכפרים והקהילות. במהלך ההצגה שנקראה Berikaoba השחקנים היו לבושים בעורות ומסיכות בעלי חיים ומציגים סיפור אהבה טרגי. ההצגה באה לבטא את הסבל של העם הגיאורגי.
   
 8. החאצ'פורי (Khachapuri) הוא אחד מהמאכלים הפופולאריים ביותר בגיאורגיה ועשוי ברוב המקרים מבצק הממולא בגבינה. בחלק מהגרסאות של המאפה יש גם ביצת עין במרכז. מדד החאצ'פורי של אוניברסיטת טביליסי בודק את האינפלציה בערים בגיאורגיה על פי מחיר הייצור של המאפה.
   
 9. אחד מהקינוחים הנפוצים ביותר במטבח הגיאורגי הוא הצ'ורצ'חלה (Churchkhela), מעין מחרוזת ארוכה של אגוזי מלך שהושרו בריבה חמה ותלויים לייבוש. בצורת ההכנה המסורתית המחרוזות היו מתייבשות במשך כשבוע ואז מועברות למכירה.
   
 10. אחד משרידי האדם הקדומים בעולם התגלה במערה הסמוכה לעיר דמניסי (Dmanisi) שבדרום מזרח המדינה. למרות שהשרידים נמצאו כבר בתחילת שנות ה-90, הניתוח הסופי של הגילוי לקח שנים רבות ופורסם רק בשנת 2013.


7 אטרקציות מומלצות בגיאורגיה

כדי לחוות את גיאורגיה בצורה הטובה ביותר, חייבים להשתמש בחושים רבים. אפשר להכיר את גיאורגיה דרך הטעמים המופלאים מהחצ'פורי ועד לצ'ורצ'חלה, להתרשם מנופיה המדהימים מרכס הרי הקווקז ועד לים השחור, וגם להקשיב לסיפוריה המלאים בהיסטוריה ומורשת. גאורגיה היא מדינה עשירה במקומות יפים, טבע מרהיב, מבנים עתיקים ועוד אטרקציות רבות שהופכים את הביקור בה לקסום במיוחד. מעיר הבירה טביליסי השופעת במקומות היסטוריים ומוסדות תרבות, דרך כותאיסי היפה שבמערב, מעיינות המרפא שבעיירה בורג'ומי ועד לאחלציחה שלחופי הים השחור, גיאורגיה מלאה במקומות קסומים ומלאי מסתורין. העם הגיאורגי אוהב לארח ולהציג את היופי של המדינה, המאכלים, הפולקלור והמנהגים שיוצרים תרבות מיוחדת במינה. רגע לפני שעוצרים נשימה מול כל היופי שלה, הנה 7 אטרקציות מומלצות בגיאורגיה:
 
שמורת סטפאליה - בתוך אזור הררי ירוק ויפהפה בסמוך לכותאיסי, התגלו עקבות של דינוזאור מלפני מיליוני שנים. את העקבות הנדירות אפשר לראות בשמורת הטבע סטאפליה (Sataplia Nature Reserve) שמציעה גם תצפית פנורמית על כותאיסי וההרים המושלגים. מיקום: כ-6 קילומטר מהעיר כותאיסי.
 
מנזר גלאתי וקבר דוד - לעם הגיאורגי היה תמיד כישרון לבחור את המיקומים היפים ביותר עבור מקומות התפילה החשובים, ומנזר גלאתי (Gelati Monastery) משקיף על נוף פסטוראלי ויפה במיוחד. במנזר שנבנה בימי הביניים יש פסיפסים וציורי קיר מרהיבים והוא הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. המנזר הוא גם קברו של המלך דוד הבנאי, שנחשב כגדול המלכים של גיאורגיה. מיקום: כ-11 קילומטר צפון-מזרחית מהעיר כותאיסי.
 
בורג'ומי עיר המעיינות - הסיבה העיקרית לזרימת המבקרים לעיר בורג'ומי (Borjomi) הם מעיינות המים המינרליים המושכים אליה תיירות מרפא. בתקופת השלטון הסובייטי הפכה העיר לאתר ספא ונופש וכיום היא חוזרת לתקופת הזוהר. בעיר יש פארק לאומי שנבנה סביב המעיינות ועוד מקומות יפים כמו מוזיאון לתולדות העיר, טירה עתיקה מהמאה ה-14, ארמון ששימש את הצארים של רוסיה וגם פארק גדול עם מסלולי טבע רבים. מיקום: מחוז סאמצחה-ג'אוואחתי (Samtskhe-Javakheti).
 
עיר המערות ורדזיה - 13 קומות של בתים החצובים בסלע, מאות חדרים, כנסיות ומרתפי יין מרכיבים את הקומפלקס המדהים של עיר המערות ורדזיה (Vardzia). בשיא פריחתה התגוררו בעיר כחמישים אלף תושבים, תחת שלטונה של המלכה הגיאורגית תמר. בכל בית מגורים היו 3 חדרים למעט הבית בו התגוררה המלכה שבו היו לפי האגדה 366 חדרים כדי שתוכל להסתתר. במרכז המתחם עומדת כנסייה עתיקה בה השתמרו ציורי קיר רבים. מיקום: כ-30 קילומטר מהעיר אספינדזה (Aspindza).
 
העיר העתיקה מצחתה - מאז שהנצרות הגיעה לגיאורגיה במאה הרביעית לספירה, הפכה העיר מצחתה (Mtskheta) למרכז הרוחני של המדינה. בעיר שוכנות כמה מהכנסיות החשובות ביותר בגיאורגיה, בראשם קתדרלת סווטיצחובלי (Svetitskhoveli). כמו כן, בעיר יש מנזר מהמאה השישית, כנסייה קדומה ושרידים של מנזר הניצב על גבעה ממנה אפשר להשקיף על נוף יפהפה. מיקום: כ-20 קילומטר מטביליסי.
 
מצודת נריקלה - אחת מנקודות התצפית היפות ביותר על טביליסי ממוקמת במצודת נריקלה (Nariqala) ההיסטורית. המבצר שנבנה במאה הרביעית, הורחב ושופץ בשנים שלאחר מכן אך במאה ה-19 נחרב בגלל פיצוץ של תחמושת רוסית שאוחסנה בו. בשנים האחרונות המתחם שוקם והכנסייה נבנתה מחדש. מיקום: טביליסי.
 
שוק הגשר היבש - ערימות של חפצים עתיקים ויד שנייה, מדליות צבאיות מתקופת מלחמת העולם, כלי בית מצופים זהב ואייקונים סובייטים, כל אלו מקשטים את הדוכנים בשוק הפשפשים "הגשר היבש" (Dry Bridge Flea Market) שבטביליסי. זהו המקום הטוב בעיר לקנות בו מזכרות ופריטים מסורתיים ולמצוא הפתעות במחירים מצחיקים. מיקום: מרכז העיר העתיקה בטביליסי.
 

מבצעים לגאורגיה

מאורגן לגאורגיה
מאורגן לגאורגיה
מאורגן לגאורגיה